Galerie Celnice hostí výstavu o Arnoldově vile

Po lednové výstavě o bývalých městských lázních v Zábrdovicích se v galerii Celnice představí další významná brněnská památka s nejistou budoucností. Od dnešního dne zde můžete navštívit výstavu Arnoldova vila – možnosti a limity památkové obnovy připravenou ve spolupráci s Fakultou architektury VUT v Brně.

Tématem obnovy a budoucího využití vlastní vily stavitele Josefa Arnolda v Brně-Černých Polích se zabývali studenti Ústavu památkové péče. Jejich soutěžní práce budou v galerii Celnice k vidění až do 1. dubna 2018.

Arnoldova vila se nachází v těsném sousedství vil Löw-Beer a Tugendhat na ulici Drobného č. p. 26. Roku 1862 si ji postavil německý stavitel a městský architekt Josef Arnold, jenž stál u zrodu první brněnské vilové kolonie v Černých Polích. V letech 1909–1939 pak dům vlastnila rodina Cecílie a Kornelia Hožových, tety a strýce Grety Tugendhatové. Ti dům rozšířili a upravili ve stylu art deco s prvky secese. Za války byla vila zabrána gestapem, po jejím skončení se dostala pod státní správu a od 50. let až do roku 2012 fungovala jako mateřská škola.

Dnes je Arnoldova vila zapsaná na Seznamu ohrožených nemovitých památek ČR ve vlastnictví statutárního města Brna, které ji svěřilo do správy městské části Brno-sever. Veřejnosti není přístupná a o jejím dalším osudu zatím není jasno. Nad otázkou budoucího využití objektu se ve svých pracích zamyslela pětice studentů Fakulty architektury VUT v Brně: Emil Adamec, Vladimír Soviš, Alžběta Ševčíková, Pavlína Štrejbarová a Markéta Tučková.

Někteří studenti navrhují část prostor vily přenechat dětem, a navázat tak na dlouholetou tradici školky – vybudovat centrum pro rodiče s dětmi nebo umělecké aktivity předškoláků. Objevily se ale i nápady na zřízení muzea tradicionalistické architektury, sochařství a řemesel či penzionu nabízejícího autentický prožitek života v secesi.

Ve Vile Löw-Beer v Brně také proběhne veřejná diskuze o budoucnosti Arnoldovy vily. Uskuteční se 20. února 2018 za účasti brněnských akademiků i politiků a zástupců spolku Kulturní centrum Josefa Arnolda, který usiluje o památkovou obnovu vily a její další využití pro kulturní účely.

 

Více fotografií zobrazíte kliknutím na následující odkaz:

únor 2018
Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4