V lednu začnou pravidelné programy pro rodiny s dětmi

V letošním roce jsme připravili novinku pro naše malé návštěvníky – každý poslední víkend v měsíci bude vila Löw-Beer patřit rodinám s dětmi! První z pravidelných setkání Vila dětem: Továrníkem v Brně proběhne v neděli 27. ledna 2019 od 14 do 17 hodin.

V expozici Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat na děti čekají zábavné badatelské a výtvarné aktivity. Za pomoci muzejní pedagožky budou rodiče se svými ratolestmi tentokrát pátrat po tom, jaké to bylo, vést před více než 100 lety továrnu v Brně.

Číst dál...

Galerie Celnice hostí výstavu o památkové péči

Začátek roku v galerii Celnice opět patří prezentaci prací studentů architektury. Od 10. ledna do 3. února 2019 zde můžete vidět výstavu Památková péče v praxi: metody, řemesla, technologie, která představuje práce studentů Ústavu památkové péče FA VUT v Brně.

Budoucí odborníci se na konkrétních příkladech obnovy nemovitých kulturních památek seznamovali s tradičními stavebními a uměleckořemeslnými postupy i s možnostmi současných technologií. Ve svých pracích se zabývali obnovou budovy Klementina, Národního muzea v Praze, kláštera v Plasích a Mariánské Týnici.

Číst dál...

Pořad Host ve vile pokračuje i v roce 2019

První osobností pravidelného pořadu Host ve vile v roce 2019 bude teoretička a historička architektury Iveta Černá, ředitelka vily Tugendhat. Ve schodišťová hale ji přivítáme v pátek 25. ledna 2019 v 19 hodin. Večerem provází Petra Svobodová, vedoucí Vily Löw-Beer v Brně.

Čeká nás rozhovor o památkové obnově vily Tugendhat zapsané od roku 2001 na Seznam světového dědictví UNESCO, ale řeč bude i o historii a současnosti brněnské funkcionalistické architektury. Iveta Černá totiž patnáct let působila v Národním památkovém ústavu na postu garantky pro město Brno.

Číst dál...
leden 2019
Po Út St Čt So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Přijďte diskutovat o budoucnosti Arnoldovy vily

Ve schodišťové hale vily Löw-Beer se v úterý 20. února 2018 v 16.30 hodin uskuteční veřejná diskuze o budoucnosti Arnoldovy vily. Akce proběhne za účasti odborníků i politiků a zástupců spolku Kulturní centrum Josefa Arnolda.

Diskuzi bude moderovat vedoucí Vily Löw-Beer v Brně, historička Petra Svobodová. Účast přislíbili například děkan Fakulty architektury VUT v Brně Jan Hrubý, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje a starosta MČ Brno-sever Martin Maleček nebo místostarostka MČ Brno-sever Miriam Kolářová.

Arnoldova vila postavená roku 1862 v Brně-Černých Polích se nyní nachází ve vlastnictví statutárního města Brna, které ji svěřilo do správy městské části Brno-sever. Budova je ve špatném stavebně-technickém stavu a figuruje na Seznamu ohrožených nemovitých památek ČR.

O budoucím využití vily zatím není jasno, jako inspirace by tak mohla posloužit výstava Arnoldova vila – možnosti a limity památkové obnovy, která vznikla ve spolupráci s Fakultou architektury VUT v Brně. Výstava umístěná v galerii Celnice prezentuje práce pěti studentů Ústavu památkové péče, kteří se pokusili pro vilu najít nové využití.

Hledání smysluplné náplně Arnoldovy vily je o to naléhavější, že brněnští radní poskytli městské části Brno-sever finanční prostředky na zpracování projektové dokumentace na její rekonstrukci. Dokumentace by pak měla být podkladem žádosti o dotaci z Norských fondů. Optimistickým termínem zahájení rekonstrukce v případě úspěšné žádosti je podle prvního náměstka primátora Petra Hladíka přelom let 2019 a 2020.

Všichni zájemci o problematiku Arnoldovy vily jsou na tuto diskuzi srdečně zváni.

 

Vstupné: 30 Kč; žáci a studenti zdarma

Předprodej vstupenek probíhá na pokladně Vily Löw-Beer v Brně (úterý–neděle 10.00–18.00 h), rezervace na tel. 545 211 352.

 

diskuze kalendar