Připravujeme: Ruth Maier & Archy rodiny Maier

Vila Löw-Beer v Brně bude na začátku příštího roku hostit dvojvýstavu Židovského muzea v Praze o osudu židovské dívky s moravskými kořeny a příběhu její rodiny prostřednictvím deníků, které si vedla od roku 1933 téměř do své smrti na sklonku roku 1942.

Ruth Maier není tak známá jako Anne Franková, ale i ona si vedla podrobné deníky reflektující přímé zkušenosti s holokaustem. Narodila se v listopadu 1920 ve Vídni, její otec pocházel ze Žarošic a část širší rodiny žila v Brně. Její deníky v lednu vyjdou v češtině, osudy Ruth a rodiny Maier přiblíží také putovní výstava.

Číst dál...

Pohádka o veverce Věrce a Cvičence

Veverku Věrku velice zajímá zvláštní socha sedící dívky, kteá je součástí zahrady vily Löw-Beer "od nepaměti". Rozhodne se vypátrat, jaký příběh skrývá... Věrka zjistí, proč soše chybí špička nosu a s kamarádem Kosákem zažije velké dobrodružství!

Poslechněte si novou autorskou pohádku o veverce, která žije v zahradě Vily Löw-Beer v Brně. Najde ji na Facebooku Vila dětem nebo na YouTube kanálu. Pohádku si můžete přečíst i sami, odkaz na text ZDE.

Číst dál...

Připravujeme: HOLAN_Vanutí

Umělecká skupina ProART v současné době připravuje multižánrový scénický projekt věnovaný významnému českému básníkovi 20. století Vladimíru Holanovi. Poetické obrazy lidského života ve verších jednoho z našich největších básníků představí současní tvůrci: Martin Dvořák (režie, choreografie), Gabriela Vermelho (hudba, zpěv) a Rostislav Novák (recitace, herecká interpretace). 

Projekt vzniká ve spolupráci s Vilou Löw Beer v Brně a pražskou Werichovou vilou, kde Holan dlouhá léta žil a pracoval. Uvedení představení je plánováno na závěr letošního roku.

Číst dál...
listopad 2020
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

TZ: Poznejte Tváře Izraele na výstavě fotografií v galerii Celnice (7. 9. 2020)

Pořadatel: Muzeum Brněnska, příspěvková organizace
Místo konání: Galerie Celnice, areál Vily Löw-Beer v Brně, Drobného 22, 602 00 Brno
Termín konání: 9. září – 27. září 2020
Otevírací doba: úterý – neděle 10 – 18 h
Vstupné: zdarma

Galerie Celnice v zahradě Vily Löw-Beer v Brně bude od 9. do 27. září 2020 hostit výstavu snímků Marka Goldberga, které zachycují současný život v Izraeli. Fotografie citlivým způsobem vykreslují barevnost života a staví ji do kontrastu k spirituální rovině Izraele.Vernisáž za účasti autora fotografií a kurátorky výstavy proběhne v galerii 9. září 2020 v 17 hodin, poté ve vile naváže koncert židovské hudby v podání souboru HaChucpa.

Soubor fotografií prezentovaný nyní pod názvem Tváře Izraele vznikl při opakovaných cestách do Izraele ve snaze zachytit různé aspekty a okamžiky tamního života v jejich plné nevšední rozmanitosti. „Během jednoho dne můžete vidět nejmodernější architekturu, evropský styl oblékání, pláže plné lidí, nejmodernější technologie a současně ortodoxní Židy, kteří připomínají svým oblečením a chováním obyvatele 19. století,“ přibližuje autor snímků Marek Goldberg. Na fotografiích souboru jsou zachyceni například věřící u Zdi nářků, modlitba v Chrámu Božího hrobu, křest v řece Jordán, oslava svátku Chanuka a slavnost etiopských Židů v protikladu k snímkům z civilního života.

Od 18 hodin na vernisáž plynule naváže koncert brněnského ansámblu HaChucpa, který publiku ve schodišťové hale vily Löw-Beer tematicky představí různé podoby židovské hudby. „Fotografie Marka Goldberga nádherným způsobem prezentují každodenní život v Izraeli, jeho různorodost a pestrost. Tóny klezmeru a jidiš písní tento večer nabídnou podobně bohatou paletu odstínů emocí v různých životních situacích, jaké zachycují Goldbergovy snímky,“ těší se kurátorka výstavy Hana Bednaříková.

HaChucpa patří v současnosti k nejlepším tuzemským interpretům tohoto žánru. Soubor vstoupil na brněnskou hudební scénu již v roce 1997 s cílem drze navázat na téměř zaniklou židovskou tradici v Brně. A v čem spočívá ona posmutnělá, ale zároveň zvláštně radostná tvář židovské hudby? Talmud praví: „Kouzlo klezmeru tkví v tom, že se zde zároveň mísí smutek i radost. Jestliže jsme příliš smutní, máme si připomenout přikázání být veselí, jsme-li příliš veselí, máme si připomenout zboření Chrámu a být smutní…“

 

Kontakt:               

Mgr.  BcA.  Hana Bednaříková
kurátorka výstavy, judaistka
Muzeum Brněnska, příspěvková organizace
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.