Expozice Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat
Muzejní expozice nazvaná Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat představuje kapitoly z dějin architektury a životního stylu měšťanstva v Brně od druhé poloviny 19. století do počátku 20. století. Expozice je umístěna v 10 místnostech v I. a II. podlaží vily. Vila tedy není instalovanou památkou secesní architektury, protože původní nábytkové vybavení se nedochovalo.
Prolog se věnuje rychlému růstu Brna ve druhé polovině 19. století souvisejícímu se zrušením hradeb a s industrializací. Dále se návštěvník seznámí se základními genealogickými údaji o rodině Löw-Beerů, s rozvojem vilové kolonie v Černých Polích a s historií samotné vily. V neposlední řadě se expozice zaměřuje na brněnský textilní průmysl, na němž měli značný podíl židovští podnikatelé, mezi kterými významné postavení zaujímala právě rozvětvená rodina Löw-Beerů.
V roce 1929 daroval Alfred Löw-Beer své dceři Gretě, provdané za Fritze Tugendhata, parcelu v horní části pozemku při ulici Černopolní na stavbu rodinného domu. Vila Tugendhat, dílo architekta Ludwiga Miese van der Rohe, je jedna z nejznámějších evropských staveb moderní architektury. Expozice se věnuje architektovi Ernstu Wiesnerovi, který měl původně vytvořit návrh rodinného domu Tugendhatových, dále jeho skutečnému tvůrci architektu Miesovi, nadčasové architektuře vily Tugendhat a její nedávné památkové obnově. V této části expozice si návštěvník může vyzkoušet, jak se sedělo majitelům vily Tugendhat, protože zde jsou umístěny repliky sedacího nábytku od Ludwiga Miese a Lilly Reich.
Vývoj stavitelského umění od pozdního historismu, přes secesi až po funkcionalismus prezentuje více jak desítka modelů. Struktivní modely vytvořili studenti Fakulty architektury VUT v Brně. Expozice vznikla v úzké spolupráci také s Muzeem města Brna, respektive jeho pobočkou vilou Tugendhat, Archivem města Brna, Moravským zemským archivem, Národním památkovým ústavem, Moravskou galerií, Technickým muzeem v Brně a se spolkem Löw-Beerovy vily ve Svitávce.
Základní textové informace v expozici jsou rozvíjeny promítáním dobových fotografií a plánů významných veřejných staveb a rodinných domů v Brně 19. a 20. století. Návštěvníci mají k dispozici i dvě interaktivní obrazovky s možností vyhledat si další údaje v Brněnském architektonickém manuálu a Encyklopedii dějin města Brna. Expozici doplňují i dvě filmové projekce – dobová reportáž o Výstavě soudobé kultury z roku 1928 a filmová koláž zachycující podobu Brna na počátku 20. století.