Sbírky

Sbírka vily Löw-Beer je řazena k nejmladším sbírkám z poboček Muzea Brněnska, přesto se během několika let jejího budování podařilo nashromáždit mnohé zajímavé a cenné předměty. Sbírkotvorná činnost se zahájila ke dni 1. listopadu 2016 a většina předmětů pochází z Brna nebo se k historii Brna váže. Jejich stáří se zpravidla pohybuje od poloviny 19. do poloviny 20. století.

Mezi první sbírkové předměty se zařadila výkresová a textová dokumentace o výstavbě Českého pomologického ústavu v Bohunicích a soubor historického nábytku z poloviny 30. let 20. století. Ke vztahu bytové kultuře nelze opomenout fragment tapet a dřevěný kryt na topený, oba předměty jsou řazeny k původnímu vybavení vily Löw-Beer.

Další předměty se vážou k historii dvou rodin textilních podnikatelů židovského původu: rodiny Löw-Beer a Fuhrmann, jejichž osud je přímo svázán s historií vily Löw-Beer. Mezi sbírkové předměty jsou řazeny osobní fotografie a alba zachycující životní příběhy několika členů zmíněných rodin, ale také konvolut písemností z provenience firmy Moses Löw-Beer, který dokládá rodinné podnikatelské aktivity a zájmy.

V neposlední řadě sbírka zahrnuje knižní publikace, které byly vyhodnoceny jako vhodné pro přeřazení z vilové příruční knihovny do sbírky muzea. Jmenovitě jde o katalog výstavy Nový dům a špionážní román sira Paula Dukese An Epic of the Gestapo, který představuje cenný pramen o smrti Alfreda Löw-Beera.

Z našich sbírek

muzeum brnenska

Muzeum
Brněnska

příspěvková organizace
více informací
vila low beer

Památník
písemnictví

na Moravě
více informací
mohyla miru

Památník

Mohyla
míru
více informací

Podhorácké
muzeum

klášter porta coeli
více informací
podhoracke muzeum

Muzeum v
Ivančicích

lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Muzeum
ve Šlapanicích

scholasterie
více informací
muzeum slapanice

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.