Výzkum

Vědecko-výzkumná činnost je zaměřena na studium pramenů a literatury k historii a působení rozvětvené rodiny Löw-Beerů ve střední Evropě (Svitávka, Brno, Vídeň, Budapešť). Pozornost je věnována i ostatním textilním podnikatelům 19. a počátku 20. století působícím na jižní Moravě (prosopografický výzkum, industriální architektura). Dále se výzkum zaměřuje na historii moderní architektury, zejména na podoby rodinného bydlení přelomu 19. a 20. století.

AKTUÁLNÍ VÝZKUM – POVÁLEČNÁ HISTORIE VILY LÖW-BEER

V současné době provádíme výzkum zaměřený na poválečnou historii vily Löw-Beer. Probíhají rozhovory s pamětníky a pamětnicemi, kteří zde od poloviny 50. let bydleli v Domově mládeže (Masarykův studentský domov – pobočka Drobného). Internátní ubytování pro středoškolské studenty ve vile fungovalo až do roku 2012.

Pokud jste ve vile bydleli a máte zájem nám o tom povyprávět, napište e-mail naší kurátorce a historičce Janě Černé: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

FOTOVÝZVA: FOTOGRAFIE DOMOVA MLÁDEŽE Z LET 1990–2012

V prostorách Vily Löw-Beer v Brně na Drobného 22 fungoval mezi lety 1954 až 2012 Domov mládeže (Masarykův studentský domov – pobočka Drobného). Patříte mezi středoškoláky, kteří po revoluci ve vile bydleli? Máte doma nějaké fotografie Vašeho tehdejšího pokoje, budovy nebo vilové zahrady? Nebo snad fotky lumpáren, které jste v areálu vyváděli? Podělte se o ně s námi! Každá fotografie pro nás má svou cenu.

Pro připravovanou výstavu Vzpomínky na domov mládeže uvítáme také studentské průkazky, stravenky, administrativní doklady k nástupu do Domova mládeže a další předměty i dokumenty. Zaměřujeme se nyní především na porevoluční období let 1990–2012.

Kontaktujte prosím přímo historičku a kurátorku výstavy: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

muzeum brnenska

Muzeum
Brněnska

příspěvková organizace
více informací
vila low beer

Památník
písemnictví

na Moravě
více informací
mohyla miru

Památník

Mohyla
míru
více informací

Podhorácké
muzeum

klášter porta coeli
více informací
podhoracke muzeum

Muzeum v
Ivančicích

lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Muzeum
ve Šlapanicích

scholasterie
více informací
muzeum slapanice

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.