Hřebíky pro sirotky a vdovy
Galerie na zahradě Vily Löw-Beer v Brně do 30. listopadu 2024 hostí výstavu Hřebíky pro sirotky a vdovy, která je připomenutím 110. výročí propuknutí první světové války, ale není zaměřena na válečné události.
Přibližuje jednu z válečných sbírek, jimiž mělo civilní obyvatelstvo přispět ke zmírnění důsledků války. Tato sbírka byla spojena se sochami „rytíře/obránce – Wehrmanna“ nebo „štítu – Wehrschildu“ a spočívala v prodeji hřebíků, jež se do nich zatloukaly. Výtěžek z prodeje byl určen vdovám a sirotkům po padlých vojácích.
Výstava vznikla ve spolupráci s Německým kulturním spolkem, region Brno.
Galerie je volně přístupná, otevřená od úterý do neděle v čase 10.00–18.00 h.
Petr Bureš: Tel Aviv – Florentin
Ve spolupráci s festivalem ŠTETL FEST můžete od 31. 8. do 22. 9. 2024 vidět ve schodišťové hale vily Löw-Beer výstavu obrazů Petra Bureše. Zachycují Florentin, čtvrť izraelského Tel Avivu, která drží prst na tepu doby. Je plná hipsterských kaváren, malých obchodů, hostelů a street artu.
Tato nezaměnitelná atmosféra vyvolává v autorovi touhu zachytit její dichotomii ve víru denního i nočního života. Ulice Florentinu zobrazené na šestičlenné paneláži vytváří živý protimluv jeruzalémské Zdi nářků. Florentinské domy jsou živou modlitbou k životu a radosti.
PRVNÍ V ZEMI. Moravští hejtmani, místodržitelé a prezidenti na prahu moderní doby
Nenechejte si ujít výstavu První v zemi. Moravští hejtmani, místodržitelé a prezidenti na prahu moderní doby. Seznamte se osobnostmi jako Jan Černý, Jaroslav Mezník, Felix Vetter a dalšími, kteří stáli v čele státní správy i zemské samosprávy na Moravě v období od 90. let 19. století do 40. let 20. století.
Výstava je přístupná v rámci běžné prohlídky v otevírací době vily. Nic navíc návštěvníci neplatí.
Výstava se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha, rodin Mornstein-Zierotin a Thienen-Adlerflycht.
Prohlédněte si fotografie z vernisáže výstavy:
Vendula Chalánková: Liška Bystrouška
Opera Příhody lišky Bystroušky slaví v letošním Roce české hudby 100. výročí světové premiéry, která se konala 6. listopadu 1924 v Brně. Janáček si ke zhudebnění vybral příběhy o mazané lišce, které podle obrázků Stanislava Lolka napsal novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek a vycházely nejprve na pokračování v Lidových novinách.
V roce 2020 vydalo Lišku Bystroušku nakladatelství Host s ilustracemi Venduly Chalánkové, a právě jejich originály, zpracované technikou papírových koláží, si můžete během festivalu Janáček Brno prohlédnout na výstavě ve vile Löw-Beer.
Zahájení výstavy proběhne v úterý 29. října 2024 v 17:00, ukázku z opery Příhody lišky Bystroušky zazpívá Tereza Merklová Kyzlinková a Dětský sbor Brno.
Výstava je součástí doprovodného programu TIC BRNO k festivalu Janáček Brno.