V sobotu 26. května 2018 ve Vile Löw-Beer v Brně proběhl rozhovor českého premiéra Andreje Babiše s jeho slovenským protějškem Peterem Pellegrinim. S moderátorem České televize Danielem Takáčem debatovali o vzájemných vztazích i Evropské unii. Poté se oba premiéři zúčastnili slavnostního zahájení festivalu Re:publika na brněnském výstavišti, který připomíná sto let od vzniku Československa.
Výstava
Christian Macketanz
Srdečně vás zveme na novou výstavu obrazů, které jsou umístěny ve schodišťové hale vily. Christian Macketanz je významný současný německý malíř působící v Drážďanech, který se již dvě desetiletí pravidelně vrací na Moravu. Výběr děl prezentovaný ve Vile Löw-Beer představuje méně známou, ale o to působivější část jeho tvorby – obrazy krajiny a přírodních motivů. Výstava vytváří zajímavý kontrast k secesní výzdobě interiéru vily. Zatímco dekorativní rostlinné prvky stavby působí stylizovaně a geometricky, Macketanzovy obrazy vynikají bezprostředností, jemným rukopisem a malířskou lehkostí.
Výstava
HUMOR BEZ LEGRACE
Nová výstava ve Vile Löw-Beer v Brně se zaměřuje na vizuální projevy antisemitismu v socialistických karikaturách. Představí soubor kreslených vtipů a ilustrací z humoristických časopisů, které vycházely v Československu a Sovětském svazu.
Kromě historických karikatur ukáže i současné snímky kolující na sociálních sítích. Demonstruje tak, že stereotypy a předsudky vůči Židům jsou v našem veřejném prostoru stále přítomné.
Výstava Humor bez legrace je výsledkem více než ročního výzkumu zaměřeného na antisemitské karikatury v československém i sovětském tisku mezi lety 1948 a 1989. Mapuje, jak se antisemitismus v socialistickém Československu vyvíjel, jaké měl znaky.
„Výstava je pro diváky příležitostí zamyslet se nad tím, jakým způsobem byl v době socialismu tvořen veřejný obraz židovského národa, a jaké důsledky může mít zneužívání humoru pro šíření nenávisti,“ říká autorka výstavy historička Jana Černá.
Některé karikatury z časopisů Dikobraz, Roháč (Československo) nebo Krokodýl (SSSR) mohou na první pohled působit jako běžný humor. Při bližším zkoumání však návštěvníci poznají, že nešlo o satirickou kritiku, ale o záměrné využití hluboce zakořeněných stereotypů a předsudků vůči židovské komunitě.
Karikatury se často stávaly nástrojem propagandy a manipulace socialistického režimu. Tyto trendy však přetrvávají i v současné době, jak dokazují vybrané snímky ze sociálních sítí, s nimiž mohou lidé historické obrázky porovnat.
Vystaveno je 227 historických karikatur a 87 současných. Každé z výstavních místností dominuje socha zvířete inspirovaná antisemitskými kresbami. Návštěvníci se postupně setkají s krysou, pavoukem a chobotnicí, které vytvořila výtvarnice a scénografka Milena Dubšíková.
Každoroční statistiky projevů antisemitismu vykazují znepokojivý vzestup. V loňském roce u nás bylo Federací židovských obcí v ČR zaznamenáno 4328 antisemitských incidentů, což představuje 90% nárůst oproti roku 2022.
Výstava
Příběhy domů a vil
V zahradní galerii Vily Löw-Beer v Brně nyní můžete navštívit výstavu o stavbách, jejich architektech, obyvatelích a návštěvnících v Luhačovicích. Panelová výstava vznikla v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, nyní se představí brněnskému publiku.
Na výstavě uvidíte také téměř 150 historických pohlednic Luhačovic.
Při procházkách Luhačovicemi se návštěvníci setkávají s lázeňskými stavbami či celými komplexy budov, tvořícími charakteristický kolorit místa, jež jsou dílem významných i méně známých architektů. Výstava se zaměřuje na vykreslení příběhů pozoruhodných luhačovických staveb, nejen po stránce architektonické, ale i z hlediska jejich stavebníků a obyvatel, kteří byli často spolutvůrci architektonické koncepce.
V dějinách staveb se promítly nejen životy jejich obyvatel, ale i návštěvy osobností, trávících zde své lázeňské pobyty. Výstava připomíná i tyto významné aktéry veřejného a kulturního života a odraz jejich působení v atmosféře místa.
Na dvaceti panelech se seznámíte s jednadvaceti luhačovickými stavbami, Pražskou a Bílou čtvrtí a domy na ulici Dr. Veselého. Mezi jmény architektů se objeví i zvučná jména jako Jan Kotěra (Vila Astoria), Dušan Jurkovič (vily Chaloupka, Valaška a Vlastimila) nebo Bohuslav Fuchs.
Ve výstavních prostorách můžete vyplnit soutěžní kvíz a vyhrát volné vstupenky a publikace z Muzea Brněnska a Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
V rámci doprovodného programu k výstavě proběhne několik přednášek. Na pokladně Vily Löw-Beer v Brně bude po celou dobu konání výstavy k zakoupení publikace Příběhy domů a vil.
Výstava je přístupná od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Vstup zdarma.
UDÁLOST
Položení kamenů zmizelých za rodinu Löw-Beer
Dovolujeme si vás pozvat na akt položení 18 Kamenů zmizelých za rodinu Löw-Beer. Akce se uskuteční k 80. výročí konce druhé světové války, dne 9. května 2025 na ulicích Hlinky a Kalvodově v Brně.
První Kameny budou položeny v 10:30 na adrese Hlinky 155/86. Poté půjdeme průvodem na další adresy.
Muzejní noc
Muzejní noc
Srdečně vás zveme na Muzejní noc do Vily Löw-Beer v Brně.
Více informací a kompletní program naleznete zde.
Přednáška
Letters from Brno - promítání dokumentárního filmu
Oceněný dokument vypráví silný osobní příběh rodičovské lásky a oběti v době holocaustu. Žena během 45 let pátrání po stopách matčiny minulosti odhaluje osud svých prarodičů z výpovědí očitých svědků a jejich dopisů napsaných během nacistické okupace Československa.
Akce je součástí doprovodných akcí ke stálé expozici Židé na Moravě: Vila a její obyvatelé.